Jak je na tom naše
Včelaření?
Výsledky projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev
ZačítHistorie
Česká republika se na jaře 2014 zapojila do mezinárodního projektu zaměřeného na monitoring ztrát včelstev. Sledování ztrát zaštiťuje asociace COLOSS sídlící ve Švýcarsku. Monitoring je založen na konceptu citizen science neboli občanské vědy - včelaři se zapojují do vědecky řízené studie. Kolem poloviny března je každoročně zveřejněn dotazník, s otázkami ohledně přezimování včestev, léčby včelstev, zdrojů snůšky i třeba délce a způsobu včelaření. Díky odpovědím včelařů získáváme přehled o situaci a problémech českého včelařství. Výsledky navíc můžeme porovnat se situací v zahraničí, neboť monitoring běží dle jednotné metodiky ve více zemích.
Počet respondentů dotazníkového šetření za roky 2016-2019
Každoročně se snažíme oslovit všechny včelaře v ČR. Využíváme k tomu včelařský tisk, internet i se se včelaři setkáváme na konferencích a přednáškách. Každoročně pořádáme na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci workshop a seminář, na který zveme zahraniční hosty i přímo se včelaři probíráme výsledky, ke kterým jsme na základě dat došli. Spolupráce mezi akademickou i ryze praktickou včelařskou společností vysoce přínosné pro obě skupiny.
Hustota zavčelení
Česká republika patří k jedněm z nejvíce zavčelených zemí Evropy. Na jeden kilometr čtvereční je zde umístěno v průměru 8 včelstev. Vysoká hustota zavčelení má pozitivní vliv na dostatečné opylení hospodářských i divokých plodin, na druhou stranu ale také vede ke zvýšenému riziku přenosu nemocí mezi včelstvy. S tímto rizikem musejí včelaři počítat hlavně v létě, kdy může gradovat napadení včelstev parazitickým roztočem Varroa destructor.
Průměrná hustota zavčelení v letech 2015-2018
Nejvíce zavčelený region 2015-2018
Nejméně zavčelený region 2015-2018
Mapy hustoty zavčelení vznikly na základě informací, které poskytlo Ministerstvo zemědělství ČR.
Ztráty včelstev
Jedním z hlavních cílů monitoringu je sledovat ztráty včelstev. Již nyní máme porovnání ztrát včelstev za posledních 5 let, jak je ve svých odpovědích uvedli respondenti studie. Díky hlášením od včelařů můžeme sledovat ztráty včelstev v jednotlivých regionech. Opakující se vyšší ztráty včelstev totiž nejsou plošné v celé ČR, ale liší se mezi kraji i daleko menšími lokalitami, které jsou odděleny nějakou přírodní bariérou, např. hřebenem kopců. Sledování ztrát včelstev je i investice do budoucnosti, protože nám umožní analyzovat vývoj situace za delší období.
Monitoring ztrát včelstev běží i u našich sousedů, ztráty včelstev můžeme porovnat a zjišťovat, zda jsou na tom okolní státy podobně. Níže graf je graf se ztrátami včelstev v okolních zemích a v celé Evropě.